Światowy Dzień Wody

  • admin 


To nie żart – Polska zaliczana jest do państw o ubogich zasobach wody. W Europie pod tym kątem plasujemy się na szarym końcu. Mimo to większości z nas się wydaje, że ma nieograniczony dostęp do wody pitnej. Jednak podczas upałów w niektórych miejscowościach ciśnienie w kranach mocno spada albo wody nie ma wcale, bo ludzie podlewają ogródki wodą z sieci. To pokazuje, jak ograniczone mamy zasoby.

Jeśli macie ogród, oczywiście polecamy automatyczny system nawadniania, ale też podpowiadamy kilka innych rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić wodę i pieniądze.

Perlatory „oszukują” dla naszego dobra

Te niepozorne sitka mocuje się na końcu kranu. W ten sposób strumień wody napowietrza się, a nam wydaje się, że wypływa jej więcej, niż w rzeczywistości. Większość perlatorów może pomóc nam zaoszczędzić 15%-20% wody, ale są i takie, które zmniejszą jej zużycie o 40-50%. Urządzenie kosztuje maksymalnie kilkadziesiąt złotych.

Reduktor przepływu wody do słuchawki prysznicowej

Kolejne urządzenie oszczędzające wodę. Produkty te pasują do większości typów armatury. Ich montaż jest tak prosty, że nawet, jeśli masz dwie lewe ręce, poradzisz sobie bez naszej pomocy J. Uwaga: reduktor pozwoli ograniczyć zużycie wody nawet o połowę!

Baterie bezdotykowe zamiast zwykłego kranu

Zakręcanie wody podczas mycia zębów to dla ciebie zbyt poważne wyzwanie? Zainwestuj w baterię bezdotykową. Woda popłynie z niej tylko wtedy, gdy podstawisz ręce pod kran.

Nie marnuj zimnej wody

Jeśli długo czekasz na ciepłą wodę w kranie przed kąpielą czy myciem rąk, podstaw pod niego miskę (najlepiej jeszcze zanim go odkręcisz). Zebraną czystą wodę możesz później zużyć do podlania kwiatów, sprzątania, płukania ubrań, itp.

Cieknący kran, zepsuty zawór spłuczkowy

Jeśli z Twojego kranu kapie, a spłuczka nie działa prawidłowo, nie ignoruj tego. Te dwie z pozoru błahe awarie mogą cię słono kosztować. Kapiący kran to nawet 40-50 tysięcy litrów wody rocznie, a spłuczka dodatkowych 800 litrów.